Wakacje w Bułgarii: Czy potrzebny paszport?

Maksymilian Komiński

Wybierając się na wakacje w Bułgarii, nie można zapominać o stosownych dokumentach, dzięki którym będziemy mogli udać się do tego kraju. Czy potrzebny paszport? A może wystarczy tylko dowód osobisty? To podstawowa rzecz, którą warto wiedzieć!

Wakacje w Bułgarii: Czy potrzebny paszport?
Wakacje w Bułgarii: Czy potrzebny paszport?

Bułgaria: Czy potrzebny paszport?

Jeżeli wybieramy się na wakacje z Polski do Bułgarii nie musimy mieć ze sobą paszportu – nie jest on w tym przypadku potrzebny. Wszystko dlatego, że oba kraje należą do Unii Europejskiej. Dzięki temu obywatele Polski mogą podróżować do Bułgarii używając jedynie dowodu osobistego. Wynika to z zasady swobodnego przepływu osób obowiązującej w ramach Unii Europejskiej.

Co to właściwie oznacza w praktyce?

 • Turyści z Polski mogą podróżować do Bułgarii jedynie z ważnym dowodem osobistym. Dzięki przynależności obu krajów do Unii Europejskiej, paszport nie jest konieczny, co ułatwia podróż i planowanie wakacji.
 • Nie jest wymagane posiadanie wizy, ani jakichkolwiek dodatkowych zezwoleń na wjazd. Polacy mogą swobodnie przekroczyć granicę, jak w przypadku każdej innej podróży wewnątrz Unii Europejskiej.

Z turystycznego punktu widzenia jest to bardzo dobra wiadomość – na wakacje w Bułgarii nie potrzebujemy żadnych zezwoleń, a także nie jest wymagany od nas paszport. Wszystko, co należy zabrać, to dowód osobisty.

Wakacje w Bułgarii: Dokumenty dla dziecka

Bardzo wiele osób decyduje się na wakacje w Bułgarii z dziećmi. O ile pamiętamy, by wyjeżdżając za granicę zabrać ze sobą dowód osobisty, w przypadku najmłodszych czasem nam to umyka. To błąd! Musimy zawsze mieć na uwadze, że aby wybrać się na urlop do Bułgarii, potrzebne jest posiadanie dokumentu tożsamości, który potwierdza obywatelstwo i umożliwia identyfikację każdej osoby naszej rodziny! To oznacza, że dokumenty tego typu są też wymagane w przypadku dziecka.

Dzieci z Polski, podobnie jak dorośli, mogą wjechać do Bułgarii bez paszportu, posługując się jedynie dowodem osobistym. Oczywiście, można również pociechom wyrobić paszport, a wówczas będziemy posiadali uniwersalny dokument do podróży bez względu na to czy przemieszczamy się w ramach Unii Europejskiej, czy poza nią.

Zasady wjazdu dzieci z Polski do Bułgarii

 • Dowód osobisty lub paszport:
  • Dzieci mogą przekroczyć granicę z ważnym dowodem osobistym lub paszportem.
  • Dowód osobisty mogą wyrobić nawet noworodki.
  • Jeśli dziecko nie posiada dowodu osobistego, paszport jest alternatywą.
 • Zgoda rodziców/opiekunów:
  • Jeśli dziecko podróżuje z jednym rodzicem lub opiekunem, często nie jest wymagane posiadanie pisemnej zgody drugiego rodzica.
  • Jeśli jednak dziecko podróżuje z innymi osobami (np. dziadkami, ciociami, opiekunami prawnymi), może być konieczne posiadanie pisemnej zgody rodziców. Takie upoważnienie powinno być przetłumaczone na język angielski lub bułgarski.
 • Inne ważne dokumenty:
  • Rodzice powinni również zabrać książeczkę zdrowia dziecka, szczególnie jeśli planują dłuższy pobyt.

Nowe Oferty Last Minute

Sprawdź aktualne oferty last minute od najlepszych biur podróży w Polsce. Ceny już od 990 PLN za osobę z wyżywieniem!

wycieczki do bułgarii

Bułgaria na dowód: Jak pojechać?

Podróż do Bułgarii na podstawie dowodu osobistego to coś bardzo wygodnego – oznacza, że kontrola graniczna przebiega bardzo sprawnie.

Jeżeli wybieramy wakacje w Bułgarii samochodem, przekroczenie granicy nie powinno być dla nas trudne. Przy przejściu granicznym wystarczy celnikowi przekazać dokumenty. Warto podkreślić, że mogą występować kontrole celne, ale zazwyczaj są one rutynowe i przeprowadzane sprawnie – nie trzeba obawiać się bardzo długiego stania w kolejkach.

Od końca marca 2024 zniesione są kontrole powietrzne i lądowe w Bułgarii.

oferty wakacji egzotyka
Sprawdź oferty egzotycznych wakacji

5 / 5. Ocen: 218