Sofia: Pogoda, Plaża, Atrakcje. Czy warto polecieć?

Maksymilian Komiński

Sofia to stolica Bułgarii, dlatego nic dziwnego, że o tym mieście słyszy się bardzo często i to nie tylko w kontekście turystycznym. Czy warto polecieć właśnie do tego miejsca? Możesz sprawdzić już teraz to, co najważniejsze, a więc jaka jest tutaj pogoda, plaża oraz główne atrakcje.

Sofia: Pogoda, Plaża, Atrakcje. Czy warto polecieć?
Sofia: Pogoda, Plaża, Atrakcje. Czy warto polecieć?

Sofia pogoda: Kiedy najlepiej odwiedzić stolicę Bułgarii?

Bułgaria w lipcu i sierpniu to zdecydowanie miesiące dla osób, które chcą mieć zapewnioną wysoką temperaturę na dworze. Nie wydaje mi się jednak, by rozsądne było podróżowanie w tych miesiącach po to, żeby zwiedzić Sofię. Do takich czynności dużo bardziej pasuje okres między kwietniem a czerwcem. Na zwiedzanie można wybrać się również we wrześniu lub nawet w październiku.

Wybierając miejsce swojego wypadu zagranicznego, bardzo często zwracamy uwagę na pogodę, dlatego też wiele osób pyta się, czy Sofia jest miastem ciepłym, czy niekoniecznie. Jaka panuje pogoda w tym miejscu? Niektórzy mogą być nieco zaskoczeni, ale w niektórych miesiącach aura jest dokładnie taka sama, jak w Polsce.

Zimą w Sofii trzeba liczyć się z temperaturami średnimi w granicach od -3 do 5 stopni Celsjusza. Jak najbardziej można napotkać tutaj śnieg o tej porze roku, więc absolutnie nie jest to miejsce, które można odwiedzać całym rokiem, jeśli zależy nam na przyjemnej, ciepłej temperaturze za oknem.

Wiosną temperatura wzrasta z każdym kolejnym dniem. Na pewno warto podkreślić, że w Bułgarii okres przejściowy pomiędzy zimnymi dniami wczesną wiosną a ciepłymi latem jest znacznie krótszy niż w Polsce. Najczęściej już na początku maja możemy tutaj liczyć się z temperaturami od 15 do ponad 20 stopni.

Co było łatwe do przewidzenia, najcieplej w Bułgarii jest od czerwca do września. Najgorętszy miesiąc to lipiec, chociaż w sierpniu również jest bardzo ciepło. Zachęcałbym także do tego, by przemyśleć urlop we wrześniu, ponieważ pogoda jest bardzo przyjemna, a jednak ruch turystyczny jest już odczuwalnie mniejszy.

Poniższe dane historie dokładnie pokazują, jaka jest w mieście Sofia pogoda przez cały rok. Tym samym można sprawdzić, kiedy jest najcieplej, kiedy najchłodniej oraz w których miesiącach najwięcej pada. Podkreślmy jednak, iż mówimy tutaj o danych statystycznych.

opady dla każdego miesiąca w Sofii:

Styczeń-1-733
Luty3-431
Marzec10038
Kwiecień16551
Maj21968
Czerwiec251375
Lipiec281557
Sierpień271549
Wrzesień231145
Październik16636
Listopad10248
Grudzień3-344

Tanie wakacje w Bułgarii

Zobacz aktualne oferty biur podróży na tanie wakacje w Bułgarii. Ceny z wyżywieniem i ubezpieczeniem, polecane hotele z dobrymi opiniami.

Sofia plaża: Miejsce wypoczynku w bułgarskiej stolicy?

Wiele osób planujących wypad do Bułgarii zadaje pytanie, czy znajduje się w mieście Sofia plaża, a jeśli tak, to czy jest darmowa, ile osób mieści oraz jakie znajdziemy na jej terenie atrakcje. Nie mam tu jednak zbyt dobrych wiadomości – Sofia znajduje się w zachodniej części kraju, daleko od morza, a więc nie znajdziemy wśród jej atrakcji nadmorskiej plaży. To jednak nie oznacza, że w ogóle nie warto się tutaj wybrać – miasto leży u podnóża gór Witosza, które oferują wiele możliwości rekreacji na świeżym powietrzu, takich jak trekking czy jazda na rowerze.

Sofia nie zaoferuje wam zatem na pewno plaży z pięknym widokiem na morze, gdzie w blasku słońca będziecie mogli nacieszyć się szumem fal. Zła wiadomość jest przy tym również taka, że do najbliższych popularnych plaż z tej miejscowości jest dość daleko. Oznacz to, iż wizyty w Sofii nie połączymy z plażowaniem.

Ile dzieli Sofię od popularnych bułgarskich kurortów?

 • Warna – około 440 km
 • Burgas – około 390 km
 • Sozopol – około 420 km
 • Nesebyr – około 400 km
 • Złote Piaski – około 470 km
 • Słoneczny Brzeg – około 400 km
oferty wakacji egzotyka
Sprawdź oferty egzotycznych wakacji

Sofia atrakcje: Co zobaczyć w stolicy Bułgarii?

W Sofii możemy być tylko przejazdem, wybrać się do niej na weekend albo poświęcić na zwiedzanie tego miejsca przez tydzień lub nawet dłużej. Im mamy więcej dni możemy przeznaczyć na zwiedzenie tym lepiej. Domyślam się jednak, że nie każdy chce lub może spędzić w stolicy Bułgarii więcej niż kilka dni, dlatego przygotowałem propozycje atrakcji w zależności od długości pobytu.

Pobyt na 2-3 dni (weekendowy)

 • Katedra św. Aleksandra Newskiego – Jedna z największych cerkwi prawosławnych na świecie, znana ze swojej imponującej architektury i pięknych mozaik.
 • Kościół św. Jerzego – Najstarszy zabytek w Sofii, kościół zbudowany przez Rzymian w 4. wieku.
 • Muzeum Historii Narodowej – Oferuje bogate eksponaty związane z historią Bułgarii, od prehistorii po współczesność.
 • Bulwar Witosza – Główna ulica handlowa w Sofii, idealna do spacerów, zakupów i obserwowania życia miasta.

Nowe Oferty Last Minute

Sprawdź aktualne oferty last minute od najlepszych biur podróży w Polsce. Ceny już od 990 PLN za osobę z wyżywieniem!

wycieczki do bułgarii

Pobyt tygodniowy (7 dni)

Przy pobycie trwającym 7 dni warto zwiedzić wszystkie atrakcje wymienione powyżej, a także do listy dorzucić także:

 • Muzeum Archeologiczne – Dom dla znalezisk z całej Bułgarii, w tym słynnego złotego skarbu z Panagjuriszte.
 • Góra Witosza – Idealna na wycieczki jednodniowe; łatwo dostępna z centrum miasta, oferuje szlaki turystyczne, schroniska i piękne widoki na miasto.
 • Cerkiew Bojańska – Znajdująca się na obrzeżach Sofii, słynie z pięknych fresków z XIII wieku, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pobyt na więcej niż 7 dni

Będąc w Sofii przez więcej niż 7 dni, mamy naprawdę szeroki wachlarz możliwości i możemy zobaczyć bardzo wiele. Do interesujących miejsc, które podałem powyżej, na taki pobyt dodałbym także te atrakcje:

 • Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa – Można zobaczyć spektakl lub po prostu podziwiać piękną architekturę budynku.
 • Synagoga w Sofii – Jedna z największych synagog w Europie, zapewnia wgląd w żydowską historię i kulturę w Bułgarii.
 • Spacer po zabytkowych dzielnicach Boyana i Dragalevtsi – Te starsze części Sofii oferują spokojniejsze tempo i piękne widoki na lokalne kościoły i przyrodę.
 • Centralne łaźnie mineralne – Choć obecnie zamienione na muzeum, warto odwiedzić dla architektury i okolicznych parków

Jeżeli macie w planach udać się do stolicy Bułgarii, by móc nieco zwiedzić to miejsce, warto sprawdzić informacje o tym, jak znaleźć tanie loty do Bułgarii.

5 / 5. Ocen: 185