Majówka w Bułgarii: Pogoda, Ceny, Atrakcje

Maksymilian Komiński

Majówka w Bułgarii może być bardzo ciekawym pomysłem na spędzenie długiego weekendu poza krajem. Jaka w tym okresie panuje pogoda, które atrakcje są godne uwagi i czy ceny są na tyle przystępne, że każdy może pozwolić sobie na taki urlop?

Majówka w Bułgarii: Pogoda, Ceny, Atrakcje
Majówka w Bułgarii: Pogoda, Ceny, Atrakcje

Majówka w Bułgarii: Pogoda. Czy jest ciepło?

Pogoda to bez wątpienia jeden z kluczowych czynników, kiedy wybieramy odpowiednie miejsce na urlop. Majówka w Bułgarii pod tym względem może być atrakcyjna, bo o ile w Polsce aura za oknem bywa nieprzewidywalna, w opisywanym kraju jest z tym dużo lepiej. Warto zauważyć, że w Bułgarii w maju mamy średnio aż 23 słonecznie dni.

Średnia temperatura w Bułgarii w maju to około 18°C do 22°C w ciągu dnia i od 8°C do 12°C w nocy. W przypadku Polski jest z tym gorzej – szczególnie noce są sporo chłodniejsze.

Bułgarii w maju w formie tabeli:

KategoriaPolskaBułgaria
Średnia temperatura (dzień)15°C – 20°C18°C – 22°C
Średnia temperatura (noc)5°C – 10°C8°C – 12°C
Średnie opady50 mm – 80 mm40 mm – 65 mm
Liczba dni słonecznychOkoło 15Około 23

Majówka w Polsce może być ciepła, ale nie musi, natomiast w Bułgarii zazwyczaj jest już na tyle przyjemnie, by można było miło spędzać czas na świeżym powietrzu. Oczywiście, wiele też zależy od tego, na czym zależy nam najbardziej. W przypadku długiego weekendu majowego w Bułgarii na pewno możemy zapomnieć jeszcze o kąpielach w morzu – to jeszcze nie jest czas, by odbywało się to w komfortowych warunkach.

Tanie wakacje w Bułgarii

Zobacz aktualne oferty biur podróży na tanie wakacje w Bułgarii. Ceny z wyżywieniem i ubezpieczeniem, polecane hotele z dobrymi opiniami.

Majówka w Bułgarii: Temperatura wody. Czy można już się kąpać?

Temperatura wody ma ogromne znaczenie dla osób wypoczywających podczas majówki. Bułgaria na pewno jest znacznie lepszym pomysłem na wyjazd nad morze, niż Polska. Nad Bałtykiem dni w maju są zazwyczaj jeszcze dość chłodne, a to wszystko ze względu na chłodne prądy morskie i wpływ klimatu kontynentalnego.

Majówka w Bułgarii nie przynosi jeszcze upałów, ale można się już spodziewać nawet 22 stopni w ciągu dnia. Klimat w tym kraju jest inni, niż w Polsce dlatego ocieplenie po zimie przychodzi szybciej.

Woda w Bałtyku w maju jest jeszcze bardzo zimna, co oznacza, że kąpiele morskie są raczej rzadkością i zarezerwowane dla najbardziej odpornych. Morze Czarne tutaj oferuje znacznie korzystniejsze warunki – temperatura wody to średnio ok. 15°C. Daleko tu jeszcze do komfortu, ale z pewnością nie można też mówić o kąpielach przypominających morsowanie.

oferty wakacji egzotyka
Sprawdź oferty egzotycznych wakacji

Majówka w Bułgarii: Ceny. Drogo czy nie?

Majówka w Bułgarii może być dobrym pomysłem ze względu na ceny, jakie obowiązują w tym okresie. Nie jest to jeszcze nawet początek sezonu turystycznego, dlatego można spodziewać się bardzo korzystnych ofert.

Bardzo wiele hoteli i kurortów organizuje promocje na majówkę w Bułgarii. Warto sprawdzać na bieżąco najlepsze oferty, wśród których można znaleźć:

Sporo turystów z Polski decyduje się na dojazd do Bułgarii samochodem, ale w przypadku maja można znaleźć interesujące promocje na loty, dzięki czemu podróż samolotem jest bardziej przystępna cenowo, niż w normalnych okolicznościach. Warto zaplanować wyjazd wcześniej i sprawdzać tanie loty do Bułgarii na maj.

W wakacje w Bułgarii jest sporo drożej, niż podczas majówki. Jeżeli ktoś szuka oszczędności, będzie to dla niego na pewno dobra wiadomość. Dzięki wybraniu się na urlop w maju zamiast w lipcu czy sierpniu, można sporo zyskać. Oczywiście, trzeba liczyć się z tym, iż wówczas nie będziemy jeszcze mogli cieszyć się pełnym słońcem, upałami oraz bardzo ciepłą wodą.

Średnia cena za hotel w Bułgarii w maju wynosi około 190 zł za noc, podczas gdy w wakacje (lipiec i sierpień) średnia cena wzrasta do około 309 zł za noc. Biorąc pod uwagę, że nie brakuje promocji na maj, nie jest szczególnie trudno znaleźć majówkową ofertę, która jest dwa razy tańsza od tej wakacyjnej!

Urlop w BułgariiŚrednia cena za nocleg (zł)
Maj190 zł
Wakacje309 zł

Nowe Oferty Last Minute

Sprawdź aktualne oferty last minute od najlepszych biur podróży w Polsce. Ceny już od 990 PLN za osobę z wyżywieniem!

wycieczki do bułgarii

Majówka w Bułgarii: Atrakcje

Decydując się na urlop majowy w Bułgarii, możemy liczyć na to, że znajdziemy w tym okresie atrakcje, które nie są dostępne podczas wakacji oraz w innych miesiącach w roku. W maju w Bułgarii sporo się dzieje, a oto przykłady ciekawych wydarzeń:

  • Dzień Świętego Jerzego – Świętowany 6 maja, jest to ważne święto narodowe w Bułgarii, które jest także Dniem Odwagi i Świętem Bułgarskiej Armii. Tradycyjnie, w ten dzień spożywa się jagnięcinę.
  • Dzień Kultury i Literatury Słowiańskiej – Obchodzony 24 maja, jest to bułgarskie święto narodowe i dzień wolny od pracy, poświęcony świętym Cyrylowi i Metodemu, twórcom cyrylicy. Wiele miast w Bułgarii organizuje parady, koncerty i inne wydarzenia kulturalne.
  • Festiwal Róż w Kazanłyku – Kazanłyk, znany jako Dolina Róż, jest gospodarzem corocznego Festiwalu Róż, który odbywa się na przełomie maja i czerwca. Festiwal celebruje sezon zbioru róż, który jest kluczowy dla produkcji bułgarskiego olejku różanego. Wydarzenie to obejmuje parady, występy folklorystyczne, oraz wybory Królowej Róży.
  • Międzynarodowy Dzień Tańca w Płowdiwie – Płowdiw, jedno z kulturalnych serc Bułgarii, organizuje festiwal tańca, który przyciąga tancerzy i zespoły z całego świata, oferując spektakle taneczne i warsztaty.
  • Sofia Film Fest – Choć głównie odbywa się w marcu, festiwal filmowy często rozciąga swoje wydarzenia aż do maja, prezentując filmy międzynarodowe i lokalne oraz oferując różne spotkania i warsztaty z filmowcami.

Oczywiście, podczas majówki w Bułgarii można również odwiedzić Rezerwat Ropotamo i inne podobne miejsca, które są otwarte dla turystów przez cały rok.

5 / 5. Ocen: 124