Bułgaria: Kiedy pada? Wtedy lepiej nie jechać!

Maksymilian Komiński

Bułgaria kiedy pada deszcz? Jeżeli nie chcesz popsuć sobie rodzinnego wypadu podczas urlopu, koniecznie sprawdź, w których miesiącach jest najbardziej deszczowa aura. Dowiedz się, kiedy lepiej nie jechać na wakacje do Bułgarii!

Bułgaria: Kiedy pada? Wtedy lepiej nie jechać!
Bułgaria: Kiedy pada? Wtedy lepiej nie jechać!

Czy w Bułgarii często pada deszcz?

W Bułgarii deszcz pada – to oczywiste. Nie jest to jednak kraj, który pod względem średniej ilości opadów w ciągu roku wypada najgorzej ze wszystkich europejskich krajów.

Hiszpania i Włochy to państwa, w których na pewno jest mniej opadów niż w Bułgarii. Wyjątek stanowią tutaj obszary górskie. Opisywany kraj na pewno jednak lepiej wypada, niż Wielka Brytania, kraje Skandynawii czy Francja lub Niemcy znajdujące się w Europie Zachodniej.

Bułgaria ma wyraźnie zróżnicowane pory roku z większością opadów występujących wiosną i jesienią. Zimy są zwykle chłodne z mniejszą ilością opadów, a lata gorące i suche, szczególnie w południowych i wschodnich regionach kraju. Najbardziej deszczowymi miesiącami są zazwyczaj maj i czerwiec, podczas gdy lipiec i sierpień są najbardziej suchymi okresami.

Czy w Bułgarii pada deszcz częściej niż w Polsce, czy wręcz przeciwnie? Najlepiej pokazują to uśrednione dane:

MiesiącŚrednie opady w Polsce (mm)Średnie opady w Bułgarii (mm)
Styczeń3040
Luty2535
Marzec3545
Kwiecień4050
Maj5060
Czerwiec6075
Lipiec7050
Sierpień6040
Wrzesień5050
Październik4055
Listopad4560
Grudzień3550

Nowe Oferty Last Minute

Sprawdź aktualne oferty last minute od najlepszych biur podróży w Polsce. Ceny już od 990 PLN za osobę z wyżywieniem!

wycieczki do bułgarii

Jak widać, w Polsce mamy mniej opadów na początku roku, ale im robi się cieplej, tym jest z tym gorzej. Tutaj Bułgaria ma nad naszym krajem przewagę, bo kiedy na dworze robi się naprawdę ciepło i przyjemnie, na bułgarskich plażach nie musimy martwić się opadami deszczu (a przynajmniej tak jest zazwyczaj), natomiast w Polsce bywa z tym różnie.

Bułgaria: Kiedy pada deszcz?

Jeżeli nie chcesz spędzić urlopu pod parasolem lub w pokoju hotelowym, musisz wiedzieć, kiedy pada deszcz w Bułgarii. Które miesiące lepiej pomijać przy planowaniu urlopu w Bułgarii? Rekomenduję przede wszystkim zrezygnować z czerwca – to średnio najbardziej deszczowy miesiąc w roku w Bułgarii.

Dobrze również poważnie rozważyć skorzystanie z ofert majowych. Majówka w Bułgarii może być przyjemna, ale trzeba liczyć się z tym, iż również w tym miesiącu zdarzają się okresy ze sporymi opadami deszczu.

Koniec wiosny i początek lata nie sprzyjają urlopom w Bułgarii, kiedy zależy nam na wielu słonecznych dniach bez opadów deszczu.

Lipiec i sierpień to z kolei najsuchsze miesiące w Bułgarii. Temperatury są wtedy wysokie, a dni słoneczne i ciepłe, co czyni je idealnym czasem na wakacje nad Morzem Czarnym lub zwiedzanie kraju. Również wczesna jesień (wrzesień) może być dobrym wyborem, ponieważ pogoda wciąż jest przyjemna, a opady deszczu nie są jeszcze tak częste jak w październiku czy listopadzie.

Warto sprawdzić już teraz aktualne oferty na urlop, by skorzystać jeszcze z promocyjnych cen:

Deszcz w Bułgarii: Przelotne opady czy wielogodzinne nawałnice?

Deszcz w Bułgarii może pokrzyżować plany w wakacje. Jesienią, tj. w październiku i listopadzie, najczęściej spotykamy opady, które utrzymują się przez wiele godzin – niekiedy przez cały dzień. Takie długotrwałe deszcze nie sprzyjają wizytom turystycznym i oglądaniu zabytków.

Wiosną najczęściej jesteśmy świadkami bardziej przelotnych opadów deszczu w Bułgarii. W północnej i środkowej części kraju potrafią jednak trwać dłużej, niż w innych rejonach.

W cieplejszych miesiącach, zwłaszcza lipcu i sierpniu, opady deszczu, jeśli już występują, mają zazwyczaj charakter przelotnych burz. Mogą one być gwałtowne, ale krótkotrwałe, szczególnie w górskich regionach, takich jak Rila i Pirin.

Nie da się stworzyć uniwersalnego opisu charakteryzującego opady deszczu w Bułgarii, ale gdybym miał w ogóle pokusić się o coś takiego, napisałbym, że przelotne opady występują głównie latem, natomiast dłuższe okresy deszczowe pojawiają się wiosną i jesienią. Warto zwrócić uwagę na specyficzne warunki pogodowe danego regionu przy planowaniu wizyty, aby uniknąć niespodzianek związanych z pogodą.

oferty wakacji egzotyka
Sprawdź oferty egzotycznych wakacji

0 / 5. Ocen: 0